Menu
Home Page

Who's Who

Head Teacher & Deputy Head Teacher

Head Teacher & Deputy Head Teacher 1 Mrs. Jennifer Brown
Head Teacher & Deputy Head Teacher 2 Ms. Alison Harrison (Literacy)

Assistant Head Teachers

Assistant Head Teachers 1 Miss Alison Gray
Assistant Head Teachers 2 Mr. James Griffiths (Mathematics/IT)
Assistant Head Teachers 3 Mrs. Caroline Tams (Senco)

Phase Leaders

Phase Leaders 1 Caroline Tams Reception/Year 1
Phase Leaders 2 Alison Gray Year 2/3
Phase Leaders 3 Jonathon Webb Year 4/5
Phase Leaders 4 James Griffiths Year 6

Class Teachers

Class Teachers 1 Mr. Steven Banfield (M.F.L.)
Class Teachers 2 Mrs. Emma Duffy (Design/Technology)
Class Teachers 3 Mrs. Lucy Britton (History)
Class Teachers 4 Miss Emma Hails
Class Teachers 5 Miss Amy Harbach (Religious Education)
Class Teachers 6 Mrs. Emma Hemmings (Art)
Class Teachers 7 Mrs. Jean Gardiner (History)
Class Teachers 8 Mrs. Natalie Moore (Religious Education)
Class Teachers 9 Ms. Judith Moreland (Music)
Class Teachers 10 Mr. Chris Nelson (Geography)
Class Teachers 11 Miss Sian Perry (PHSE)
Class Teachers 12 Miss Helen Pritchard (Science)
Class Teachers 13 Mr. Andrew Ridley (Physical Education.)
Class Teachers 14 Miss Tracy Thompson (Drama & Dance)
Class Teachers 15 Mr. Jonathon Webb (Information Technology)

Teaching Assistants

Teaching Assistants 1 Miss Kate Ball
Teaching Assistants 2 Mrs. Michelle Bayton
Teaching Assistants 3 Mrs. Dianne Beaman
Teaching Assistants 4 Mrs. Hayley Montgomery
Teaching Assistants 5 Mrs. Belinda Cook
Teaching Assistants 6 Mrs. Elaine Day
Teaching Assistants 7 Miss Chelsea Edge
Teaching Assistants 8 Mrs. Emma England
Teaching Assistants 9 Miss April Fereday
Teaching Assistants 10 Mrs. Ann George
Teaching Assistants 11 Miss Dianne Guest
Teaching Assistants 12 Mrs. Sharon Gutteridge
Teaching Assistants 13 Miss Julia Hedgecox
Teaching Assistants 14 Mrs. Andrea Hillman
Teaching Assistants 15 Mrs. Tammy Holland
Teaching Assistants 16 Miss Haylee Jones
Teaching Assistants 17 Miss Shirley Lal
Teaching Assistants 18 Mrs. Louise Leesley
Teaching Assistants 19 Mrs. Gill Mahmood
Teaching Assistants 20 Mrs. Justine Newman
Teaching Assistants 21 Mrs. Dawn Oakley (After School Club Manager)
Teaching Assistants 22 Miss Rachel Pickett
Teaching Assistants 23 Miss Lori Russell
Teaching Assistants 24 Mrs. Amanda Sylvester
Teaching Assistants 25 Miss Louise Wakeman
Teaching Assistants 26 Mr. Peter Western

Support Staff

Support Staff 1 Mrs. Pauline Richards (Teaching Support)
Support Staff 2 Mrs Helen Houlston (Leaning Mentor)
Support Staff 3 Mrs. Jennie Davies (PHSE)
Support Staff 4 Mr. Tony Brown (ICT Technician)
Support Staff 5 Mrs. Alison Hedgecox (Reprographics)

Administration

Administration 1 Mrs. Dawn Fereday (PA to Head Teacher)
Administration 2 Ms. Claire Marsh

Catering Staff

Catering Staff 1 Mrs. Tracey Burrows
Catering Staff 2 Mrs. Helen Bannister
Catering Staff 3 Mrs. Cath Morgan
Catering Staff 4 Miss Liz Salter

Dinner Ladies

Dinner Ladies 1 Mrs. Kerry Russell
Dinner Ladies 2 Mrs. Lindsey Cooksey
Dinner Ladies 3 Mrs. Alison Hedgecox
Dinner Ladies 4 Mrs. Julie Rollinson
Dinner Ladies 5 Mrs. Yasmin Shepherd
Dinner Ladies 6 Mrs. Amanda Stevens
Dinner Ladies 7 Mrs. Lynne Wood

Cleaners

Cleaners 1 Mrs. Lindsey Cooksey
Cleaners 2 Mrs. Kerry Russell
Cleaners 3 Mrs. Yasmin Shepherd
Cleaners 4 Mrs. Helen Ward

Site Managers

Site Managers 1 Mr. Phil Robbins
Site Managers 2 Mr. Stephen Marsh

 

 

Top